Šokinėjimas ant batuto yra bene geriausias sportavimo būdas.
Visų pirma, tai labai lengvas būdas sportuoti, tereikia tik atsistoti ant batuto ir bent truputį pajudėti. Ir pradėjus nepajusite, kaip prabėgs 10-15 minučių. Žinoma, geriau pašokinėti aukščiau, tada sportavimas bus efektyvesnis, ir jūs gausite didesnę naudą. Šokinėjant organizmas patiria sunkio jėgą (G-forces), kuri matuojama G. Nepakėlus kojų nuo batuto, patiriama apie 1·5 G. Vos pašokus nuo paviršiaus patiriama apie 2 G.
Šokinėjimas ant batuto turi plačia naudą sveikatai, nes šokinėjant dirba beveik visi kūno raumenys, taip pat yra apkraunami kaulai ir dėl to jie tampa stipresni. Todėl batutas yra viena geriausių kaulų stiprinimo priemonių. Beje, yra atvejų, kai šokinėjant ant batuto išgydoma osteoporozė (išretėję kaulai). Batutas sumažina krūvį sąnariams, teigiama, kad sąnariai gauna tik 1/8 krūvio.
Batutą naudoja NASA astronautai
Batutą naudoja NASA astronautai, kuriems po buvimo kosmoso erdvėje sumažėja kaulų tankis ir dėl to po tokios kelionės reabilitacijos metu naudojamas batutas. Beje, NASA astronautai, kosmose praleidę vos 2 savaites gali prarasti iki 15% raumenų ir kaulų masės. Priminsiu, kad kosmose žmogaus neveikia gravitacinės/traukos jėgos.Raumenų ir kaulų masė sparčiai mažėja žmonėms, kurie pastoviai guli lovoje, mažai juda.
NASA tyrimai rodo, kad palyginus su bėgimu ant bėgimo takelio, deguonies pasisavinimas pagerėja dvigubai. Taipogi jie teigia, kad šokinėjimas ant batuto yra pats efektyviausias sportavimo būdas.
Batutas priverčia sportuoti kiekvieną kūno ląstelę
Kūno ląstelės ‘plaukioja’ tarpląsteliniame skystyje. Šokinėjimas aukštyn žemyn pagerina tarpląstelinio skyčio cirkuliaciją ir šis skystis po to eina į limfinę sistemą. Jei tas tarpląstelinis skystis užsistovi, išsivysto edema (skysčių susilaikymas galūnėse, ypač kojose). Viso kūno judėjimas, ir ypač šokinėjimas aukštyn žemyn, verčia judėti visas ląsteles, pagerina limfos cirkuliaciją ir taip edema sumažėja ar net visiškai išnyksta.
Šokinėjant ant batuto, visos ląslelės juda/plaukioja tarpląsteliniame skystyje. Tai verčia jas adaptuotis ir taip ląstelės pasidaro stipresnės.
Batutas naudingas vaikams ir nėščioms moterims
Šokinėjimas ant batuto labai naudingas vaikams, nes jis pagerina koordinaciją. Albert Earl Carter (vienas iš šokinėjimo ant batuto pradininkų) teigia, kad kai nėščios moterys šokinėja ant batuto, jų vaikai anksčiau pradeda vaikščioti. Šokinėjant jo dukrai, jos vaikai pradėjo vaikščioti po 7 mėnesių. Ir beje, jo dukra turi 9 vaikus, ir yra Amerikos sunkumų kilnojimo čempionė. Ji taip pat yra parašiusi 10 knygų.
Vaikas nevaikšto dėl to, kad jo koordinacija bloga, o raumenys silpni. Šokinėjimas ant batuto stiprina raumenis ir pagerina koordinaciją. Bet nėščiosioms šokinėti reikia taip, kad kojos nepaliktų batuto, ir jei pradedama kraujuoti, reikia tuojau pat nustoti. Gimus vaikui, kai tik jis pradeda vaikščioti, po truputį jį galima pratinti prie batuto, ar kartu su juo šokinėti. Arba kol dar nevaikšto, galima šokinėti jį laikant rankose, tik vėlgi, atsargiai, kad nepergriūtumėte ir nesusižeistumėte.
Šokinėjimas ant batuto gerai veikia vaikus autistus, nes pagerina kraujo cirkuliaciją. Taip pat tokie vaikai mėgsta monotonišką judėjimą, siubavimąsi. Tik nereiktų leisti šokinėti daugiau nei 30 minučių per kartą, ir atsargiai, kad nenukristų, neužsigautų.
Jei jūs esate vyresnio amžiaus ar turite sutrikusią koordinaciją, būna batutų su rankenomis – tada šokinėti galima laikantis. Tik bent pradžioje reikia šokinėti pamažu, kad pėdos nepakiltų nuo batuto.
Astma
Šokinėjimas verčia išsiplėsti plaučius, kas yra labai gerai sergant astma ir kitomis plaučių ligomis.
Akių problemos
Šokinėjimas taip pat labai gerai akims. Nes regėjimo sutrikimai dažnai išsivysto dėl nusilpusių akių ląstelių, ir todėl joms sustiprėjus atsistato regėjimas.
Baturas tinka sportininkams
NASA tyrimai taip pat rodo, kad šokinėjimas pagerina deguonies pasisavinimą. Kas būtų labai naudinga sportinikams ir paprastiems žmonėms. Atletams ir sportininkams šokinėjimas ant batuto padeda greičiau atgauti jėgas, pašalininti laktinę rūgštį, kuri sukelia raumenų skausmus ir nuovargį. Tad gerai tarp pertraukėlių ir po pratimų šokinėti ant batuto, ypač kai kilnojami dideli svoriai. Dar galima šokinėti su svoriais. Šokinėjant su 2 kg svoriu, bus toks pat krūvis kaip ant žėmės šokinėjant su 4 kg.